FJALOR I LIBRAVE TĖ DIJĖS HYJNORE

 

 

 

-Trupi i Parė: Ėshtė mirėsija.

-Trupi i Dytė: Ėshtė keqėsija

- Krijimi i Trupit tė parė:  

Nė kohrat mė tė lashta nė Gjithėsij ka ekzistuar vetėm e vetėm njė lloj Ajri i cili edhe ka qenė tepėr i thjeshtė sa qė edhe nukė ka pasur d.m.th. asnjė pikė vlerė pėr asgjė tė gjallė. Mirpo kohė pasė kohe po ai Aijr i thjeshtė qė edhe nukė kishte asnjė pikė vlerė pėr asgjė tė gjallė vetėvetiu filloi me u shėndrruar nė njė lloj Energjije qė edhe kishte shumė vlerė pėr ēdo gjė tė gjallė. Po nga ajo Energjijė d.m.th. nė fillim edhe ėshtė krijuar njė pikė Vitaminė e pastėr Pemesh dhe Perimesh e cile dhe kishte nė sasinė e vetė me 52% Vitaminen e Tharbėt, me 40% Vitaminen e Ėmbel dhe me 8% Vitaminen Djegėse.

- Krijimi i Trupit tė dytė: 

Kur ėshtė shkėputur ajo Cifėl e hollė nga Trupi i Parė  kohė pasė kohe edhe vdiqė. E kur vdiqė ajo Cifel e hollė edhe ėshtė shėndrruar nė njė kalbtėsirė tė vėrtetė qė edhe me plotė tė drejtė quhej si njė pikė Vitaminė e ndytė Bėrthamash, Pemesh e Perimesh qė edhe nė vete kishte 52% Vitaminen e Njelmėt edhe 40% Vitaminen e Idhėt, edhe 8% Vitaminen Djegėse.

E ajo Pikė Vitaminė e ndytė Bėrthamash Pemesh e Perimesh me veti mbasi qė edhe i kishte Dy lloje e Vitaminave nė mesė veti qė edhe ishin tepėr tė kundėrta d.m.th. si qė edhe ishte Vitamina e Idhėt pėr Vitaminen Djegėse, apo Vitamina Djegėse pėr Vitaminen e Idhet, atėherė pra edhe kėto Dy lloj Vitaminave nė moment u futėn nė lėvizje pėr tu ndarė plotėsisht nė mesė veti si qė edhe qė ndahet nga qumshti, hirra dhe gjalpi.

Mirėpo duke lėvizur kėto Dy lloje tė Vitaminave vazhdimisht fėrkoheshin nė mesė veti, por edhe ēdo fėrkim i kėtyre Dy lloj Vitaminave ndikonte po si fėrkimi i fijės sė shkrepses pėr tu ndezur njė zjarr. Mirėpo Vitamina e Njelmėt mbasi qė edhe ishte si njė dezinfektim i plotė kundėr zjarrit tė vėrtetė edhe po nga ndikimi i asaj Vitamine tė Njelmėt edhe ato Dy llojet tė  Vitaminave mbasi qė nukė mund tė shėndrroheshin nė zjarre tė vėrteta edhe kohė pasė kohe me fėrkimin e tyre filluan me u shėndrruar nė Qeliza tė gjalla me Temperaturat e tyre tė ulėta sepse p.sh. po ajo Vitaminė e Njelmėt qė ekzistonte nė atė kohė mbasi qė ishte si njė Aromė kundėrmuese d.m.th. pėr ēdo gjė tė gjallė po nga kundėrmini i sajė vitamine tė Njelmėt edhe ato Dy llojet e Qelizave mbasi qė pėrjetonin shtėrngime tepėr tė rėnda qė nga gjallėrimi i tyre edhe e moren Temperaturen e tyre tė ulėt edhe vazhduan aktivitetin e tyre me Temperaturat e tyre tė ulėta si Forca nga mė tė kėqijat e mė tė mbrapshtat sa qe edhe me plasė nė jetėn e tyre nga vuajtja.

 

- Parajsi: Vend i mirėsisė , i pastėtrtisė, paqės, lumturisė dhe vend i zhvillimit tė shpirtit pėr nivele tė larta kosmike.

- Ferri: Vend i vuajtjės, vendė i keqėsisė ose vend i shuajrjes sė shpirtrave tė kėqij.

-Shpirti: Fuqija Hyjnore e quan Shpirtin MY-MY-MI.  Kurse fuqija Mėkatore e quan Shpirtin  KANUNI.

- Qeliza femrore:

- Qeliza mashkullore:

- Foljari Hyjnor: Kėtu hynė tė gjitha fjalėt e mira qė fliten nė botė.

- Foljari Mėkatorė: Kėtu hynė tė gjitha fjalėt e kėqija qė fliten nė botė.

- Rruhi: Si mbas foljarit Hyjnor e Mėkatorė qeliza mashkullore quhet Rruhi qė edhe do tė thotė VUUUHYN.

- Pirri: qeliza femrore quhet Pirri si nga foljari Hyjnor e po ashtu edhe Mekator qė edhe do tė thotė e-Pinė edhe Rinė

- Penisi i femres: Kėtu ėshtė fjala pėr klitorisin e femres i cili nė dukjen fizike ka pamje njejt tė penisit mashkullor por nė formė shumė tė zvogluar ku te femra aktivizohen ndjenjat seksuale.

- Shpirtin e mashkullit:

- Shpirtin e femres:

- Fuqija Engjullore Mashkullore:

- MYMYMI: Si Shpirtin e mashkullit po ashtu edhe Shpirtin e femres, mbasi  qė edhe i krijojnė forcat e sistemit Engjullor dhe fuqija Hyjnore edhe e quajmė MYMYMI qė edhe do tė thot simbas gjuhes Ilire-shqipe Tresh, Tresh, Treshi.

- Fuqija Mėkatore:

- KANUNI: Fuqija Mėkatore, Shpirtin e quan KANUNI qė edhe do tė thot simbas gjuhes shqipe: Tresh, Dysh, Njishi, sepse me fjalėn Tresh sado pakė e simbolizon Rruhi qė edhe ėshtė mė lartė se Piri e Shpirti.- Fjala Dysh e simbolizon sado pakė Pirin qė edhe ėshtė mė lartė se Shpirti.-Fjala Njish e simbolizon sado pakė Shpirtin qė edhe ekziston mė poshtė se Rruhi dhe Piri.- Fuqija Mėkatore e quan Shpirtin  KANUNI

-Hypnoza:

- Hypnotizeri:

-Katėr Pirat e sistemit nervor:

- Magjistaret e Bardhė:

- Qiri:

- „Qiriban e Qiribum“: Kjo fjalė e ka kuptimin e sulmit tė dyfisht kundėr Qirit.

- Magjistari i Zi:   

- Mjelja e Hanės: 

- Delfini: Mjeku mė i madh i  Ferrit. Nė qoftė qė hasim nė mirėkuptim me mjekun e ferrit si qė edhe ėshtė mjeku i ferrit Delfini, atėherė nga ndihma e mjekut tė Ferrit edhe mundė ti sjellim ato sherime tė larta qė edhe me mend njeriu i sotshėm nuk mund ta merr.( kėtu ėshtė fjala me shpirtin e delfinit fizik).

- Majmuni Lamur dhe  - Majmuni Lamum: Pėr zbulime tė ndryshme nė kėtė botė, zbulimet e ndryshme qė mujn tė bėjnė nė kėtė dy lloj kafshe nuk mund tė bėjmė me asnjė kafshė tjetėr, keta majmun apo shpirtat e tyre e din krejt qka ndodh me monsumet, stuhit apo ciklonet, me katastrofat qė po ndodhin. Shpirti i ketyre majmunve e din se ku dot ndodhin katastrofat para kohe.

- Nervozja: ajo vjen nga Veshka e djatht.

- Pėrkulja: ajo vjenė nga Mėlqija.

- Llafazanija: ajo vjen nga Mushkrit.

- Sistemi Engjullor: vjen  nga Truri i Madh e Truri i Vogėl.

- Apstrall: Parajslit quhen Apstrall qė simbas gjuhes ilire-shqipe kjo fjalė do tė thot: ”Hap Shpejtė”.

-Agresija: Fuqija nervore mashkullore simbas traditės edhe quhet Agresija.

- Kazani apo fusha e Rruhave: ekziston sado pakė mė lartė nė Ferr

- Kazani apo edhe  fusha e Pirave: gjithashtu ekziston sado pakė mė lartė nė Ferr.

- Aromen Djegėse: Duke e shfrytzuar aromen Djegėse ferrtart e mbrojnė shkathtėsinė e vetė qė e kanė fituar nga kjo Botė si njeri.

- Itikati: ėshtė si njė kėshillė mė i lartė nė Ferr.

- Forca Eterike: qė edhe do tė thotė simbas gjuhes shqipe: Forca tė Errėta- shpejtoni se fitoni.

- Shtrembėrija e Pakufishme: Ėshtė njėra nga 4 forcat e Bėrthamės sė Parė mbasi qė edhe ėshtė e obliguar pėrjetėsisht me e mbajtur Botėn-planetin tonė-Tokėn pezull  nė Univers tė pa lėvizur fare edhe njė pjesė e vogėl rronė pėrjetėsisht e zgjatur nga rrethi i vetė nė formėn e njė tumbullaceje tė vėrtetė 6000 km. mbi Trupin e Dytė dhe nga maja e tumbullacit tė vėrtetė e mbanė pėrjetėsisht Botėn pezull nė Univers pa lėvizur fare.  Shtrembėrija e Pakufijshme pėr ta mbajtur Botėn-planetin tonė-Tokėn, pezull nė Univers mbasi qė edhe shtėrngohet fare pak, atėherė edhe pesha e madhe e Planetit tonė mbasi qė edhe e ulė tumbullacin e Shtrembėrisė sė pakufijshme po aqė sa ekziston hapsira e Bazenit tė Planetit tonė.   Atėherė edhe ne nė qoftė qė shkojmė nga poli i Ditės deri te rrethi i Bazenit tė Planetit tonė, atėherė ne nga rrethi i Bazenit tė Planetit tonė mundė tė ulemi nė tumbullacin e Shėrbtorės sė pakufijshme. Por nė atė vendė drita e Diellit mbasi qė ėshtė shumė e fuqishme edhe nga ai vend edhe mundė ta vėrejmė sado pakė Trupin e Dytė ose Keqėsinė me aparate tė ndryshme.

- Vėrejtja e Trupit tė Dytė:   ne nė qoftė qė shkojmė nga poli i Ditės deri te rrethi i Bazenit tė Planetit tonė, atėherė ne nga rrethi i Bazenit tė Planetit tonė mundė tė ulemi nė tumbullacin e Shėrbtorės sė pakufijshme. Por nė atė vendė drita e Diellit mbasi qė ėshtė shumė e fuqishme edhe nga ai vend edhe mundė ta vėrejmė sado pakė Trupin e Dytė me aparate tė ndryshme. Te Toka e zjarrėt-nė fund tė Amerikės Latine.

- Bazeni i Planetit tonė: Toka jon apo planeti jon qendron mbi nje qerdhe qe e mban pezull Trupi i Dytė pa lėvizur fare. Kjo qerdhe quhet Bazeni i planetit tonė Toka.

- Pesė shtresat Ozonike:  Pesė shtresat ozonike janė 5 fuqitar tė mėdhenjė tė Ferrit. Kėta 5 fuqitarė tė ferrit i bin nė planetin tonė 3 vitaminat e randėsishme pėr ekzistimit tė ēdo sendi tė gjallė nė planet. Kėto vitamina janė: vitamina e djegės, vitamina e idhėt dhe vitamina e njelmėt.

- Gjebraili:  Ėshtė nji komisionar i mirėsisė i cili edhe rron mbi Dillat rezerv si nji busull e pa lėvitur fare duke qendruar me krah hapur drejt Parajsit tė vėrtetė duke i njoftuar tė gjithė Parajslit e vėrtetė pėr rrugėn e tyre drejt Parajsit tė vėrtetė.

- 72 kryepuntore e Gjebrailit: Kėta Engjuj e bėjnė kontrollen e shpirtrave qė shkojn nė Tokė me lindur dhe kur e lėshojnė trupin fizikė, dhe kujdesen qė ti dėrgojnė nė vendet e duhura nė Paraisė.

- 720.000 bashkpuntor:  Bashkpunėtorėt e Gjebrailit tė cilet edhe janė tė ndarė nė 3 grupe dhe- 24 kryepuntor edhe me nga 240.000 bashkpunėtorė. Edhe kėta engjuj e bėjnė kontrollen e shpirtrave qė shkojn nė Tokė me lindur dhe kur e lėshojnė trupin fizikė, dhe kujdesen qė ti dėrgojnė nė vendet e duhura nė Paraisė.

- E grupi i parė, ėshtė obliguar me ju sjellur sistemin Engjullor foshnjeve nė barkun e nėnės pėr ta krijuar foshnjėn.

- Grupi i Dytė, ėshtė i obliguar sado pakė me e kurdisur sistemin Engjullor pėr ta mbrojtur njeriu nga sistemi Nervor edhe nė kėtė mėnyrė me e pregaditur ne tėrė Botėn pėr Parajsen e Bardhė.

-Grupi e Tretė, ėshtė i obliguar tė gjith Parajslit e dobėt me i kapur nga kjo Botė e me i dėrguar deri te Hana, kurse nga Hana i kapin tė gjith parajslit e dobėt kryepuntorėt e Gjebrailit edhe i dergoin deri te Gjebraili, kurse nga Gjebraili deri nė Parajsė tė gjithė Parajslit e dobėt shkojn vetė deri nė Parajsė.

- Azraili.Trupi i i Dytė i caktoi Azrailin si njė komisionar tė keqė i cili dhe rron nga veriu i Trupit tė Dytė nė mesė tumbullacave Bėrthamės sė Dytė dhe Bėrthamės sė Tretė si njė busullė e pa lėvizur fare krahėhapur drejt Ferrit tė vėrtetė dhe i caktoi 72 sekretaret e Azrailit dhe i caktoi 720.000 antaret e Azrailit tė cilėt edhe janė tė ndarė nė 3 grupe me nga 24 sekretarė e 240.000 anėtarė.

-72 sekretaret e Azrailit: Kėta Engjuj e bėjnė kontrollen e shpirtrave qė shkojn nė Tokė me lindur dhe kur e lėshojnė trupin fizikė, dhe kujdesen qė ti dėrgojnė nė vendet e duhura nė Ferr.

-720.000 antaret e Azrailit tė cilėt edhe janė tė ndarė nė 3 grupe me nga 24 sekretarė e 240.000 anėtarė.

- Grupi i Parė: ėshtė i obliguar me ja sjellur sistemit Nervor foshnjeve nė barkun e ėmes.

- Grupi i Dytė: ėshtė i obliguar sado pakė me e kurdisur sistemin Nervor pėr ta mbrojtur njeriun nga sistemi Engjullor dhe nė kėtė mėnyrė me e pregaditur e tėrė Botėn pėr Ferrin e zi.

- Grupi i Tretė: ėshtė i obliguar tė gjithė Ferrtarėt e dobėt me i kapur nga kjo Botė e me i dėrguar deri te Poli i Natės, kurse nga Poli i Natės janė tė obliguar tė gjithė ferrtarėt e dobėt me i kapur sekretaret e Azrailit dhe me i dėrguar deri te Azraili, kurse nga Azraili tė gjithė Ferrtarėt e dobėt shkojnė vetė deri nė Ferr. E kur shkojnė nė Ferr, Ferrtaret e dobėt atėhere edhe antaret e Komiteteve tė Ferrit i kapin tė gjithė Ferrtarėt e dobėt dhe i dėrgojnė nė vendet e caktuara.

-Humnera: 

- Rruhat e dobėt: pėrsėri i sjellin nė kėtė Botė tė cilet ne ata Rruha tė Ferrtarve tė dobėt edhe i quajmė Mikrrobe.

- Kanunat: d.m.th. ish Shpirtat e Ferrtarve tė dobėt.

- Majmunat Mi:

- Itikati:

- Kazani Mars:

- Ura e Sifatit: Hapsira nga Toka e deri nė Hanė quhet Ura e Sifatit qė edhe do tė thot “Kalimi i Sifatit”.

- Dy gjysmė kasollat rrumbullake:

- Ura e e shėrbimit tė Parajsit:

- Nusja e Kuqe  nga Gjakova: nė atė epokė-666 me 1948 pikėrisht me 8 Maj nė ditėn e Hane lindi Nusja e Kuqe  nga Gjakova, e ajo hyjnesh mbasi qė edhe zbuloi e tėrė Universin, e zbuloi edhe  kulturėn mė tė lartė hyjnore i zbuloi edhe tė gjitha pemėt e frutet e ndryshme qė edhe janė fuqija e kėsaj Bote sa qė edhe ēdo sėmundje me e sheruar nė kėtė Botė.

- Numri 666:  Dihet nė kėtė Botė si njė numėr i djallit-i bishės. Nė epoken 666-tė keqėsija ka arritur tė i zbuloi tė gjith armet vdejepruese pėr shkatrrimin e botės dhe tė njerėzimit dhe pėr kėtė satanistat e festojnė dhe adhurojnė numrin 666-tė. Ky numer ėshtė mėsheftėsija satanike.

- Yll me bisht: Nė  pranver tė vitit 1997 erdhi afer Tokės tė cilen  edhe e quan bota e sotshme Kometa qė dot thot simbas gjuhes greke Yll me bisht. E ajo Hyjneshė nukė ėshtė Ylli me bisht po ėshtė Nusja e kuqe nga Gjakova e cila u ndal mbi tokė pa lėvizur dhe i dha politikanėve botėrorė dhe botės vitamin tė ambel qė mos tė perfundon bota me zjarr.

- Maja e Kulturės Hyjnore: Ėshtė  Nusja e Kuqe  nga Gjakova.

- Mehmet Selaj - „Punėtor i dijės sė Pėrgjithshme“: Hyjnesha Nusja e Kuqe  nga Gjakova nė atė kohė edhe ėshtė zotuar pran Trupit tė Parė se edhe nė ēdo Epokė do ta pregadit nga njė person tė verbėr (Mehmet Selen) edhe me i bėrė tė gjitha ato zbulime shkencore tė cilat edhe i kshte bėrė ajo hyjneshė nė atė kohė edhe vetėm e vetėm pėr ta shpėtuar botėn nga pėrfundimi i zjarrt. Por edhe atė person tė verbėt qė e pregaditi ajo hyjneshė me i bėrė tė gjitha ato zbulime shkencore qė i kishte bėrė ajo hyjneshė edhe e ka tė drejtėn me jetuar plotė njė epokė me atė hyjneshė.

- 33 Zyrat e Komunave tė Parajsit:

- Maja e Parajsit:

- 7 Zyrat e Dikatit tė  Parajsit:

- Trekandshi:  e simbolizojnė fuqinė.

- Rrumbullakėsija: E simbolizon harmoninė.

- Tri lutjet Ilire: 1. “Aman i Madhė e i Mirė na ndihmo neve pėr gjithmonė nė jetė”. 2. “Aman i Madh e i Mirė na mėso neve pėr gjithmonė nė jetė”. 3. “Aman i Madhė e i Mirė na sundo neve pėr gjithėmonė nė jetė”. (Nėse njeriu pa ndėrpre kėto 3 lutje i pėrsėrit, ky njeri nė mėnyrė marramendėse ka me u zhvilluar shpirtnisht, rruga drejt kah Zoti ėshtė e pa shmangshme).

- Ferrėtarėt tepėr tė dobėt: janė bakterjet.

- Epoken e 666: Nė Epoken e 666 mbasi qė edhe janė krijuar e tėrė matrialet pėr me i krijuar tė gjithė armatimet e rėnda sa qė edhe me e kallur e tėrė Botėn me zjarr. Atėhere edhe fuqija mėkatore i nxiti popujt e ndryshem nė njė armiqėsij tė pėrbetuar sa qe me filluar lufta e tretė botrore, sa qė edhe me pėrfunduar e tėrė Bota me zjarr.

- 33 Zyrat e Komunave tė Parajsit:

- 7 Zyrat e Dikatit tė  Parajsit: janė nė formen e Yjeve, qė edhe kėto bėjnė gjithėsejt 40 Yje.

 

 

 

 

 

 

 

 

  Kthehu te DIJA HYJNORE