LIBRA TE NDRYSHME

 

LIBRI IM I PARĖ I HYPNOZĖS

KY ĖSHTĖ LIBRI IM I PAR QĖ TASH E KAM BOTUAR DHE ĖSHTĖ SHUM INTERESANT PĖR ATA QĖ I BESOJNĖ TĖ PAMUNDSHMES E CILA NĖ REALITET ĖSHTĖ E MUNDSHME PO KĖTĖ REALITET TĖ GJITHĖ NUK E NJOFIN

 

Salih Basha ėshtė i lindur nė fshatin Vraniq tė komunes sė Suharekės (Therandes). Shkollėn fillore e kreu nė fshat, gjimnazin nė Prizren, ndėrsa studimet e larta i vazhdoi nė fakultetin e drejtėsisė nė Prishtinė. Nė tė njėjten kohė merret edhe me sporte luftarake ku edhe hapė klubin e parė tė karates nė Prizren. Qysh nė fėmijėri kishte shenja tė zhvillimit shpirtorė tė cilat i kultivoj dhe zhvilloj me pasion. Mė von, filloi t'i studijoj fenomenet e hipnozės, magjisė Okultizmit, Parapsikologjisė, Sufizmit dhe mistikes Islame. Nė tė njejtėn kohė merret edhe me shėrime alternative. Ėshtė pjesėmarrės i shumė kurseve tė zhvillimit shpirtror si: ritualin e hecjes zbathur nėpėr zjarr; kursin pėr njohjen e vetvetės-iluminim (Shėndritje); kursin e jogės, frymėmarrjes etj. Pastaj anėtarėsohet nė Tarikatin Halveti nė Prizren ku fillon ta studijoj dhe praktikisht sufizmin- tesavufin. Nė vitin 1993, migron nė Gjerman ku pėrmes kurseve tė ndryshme vazhdon thellimin e zhvillimeve tė larta shpirtėrorė. Anėtarėsohet nė rendin e “Rosenkreuzve” tė Vienės pėr aftėsim tė lartė shpirtėrorė si mistik dhe Adept. Nė vitin 1998 kalon nė Zvicėr ku vazhdon studimet nė kėtė drejtim dhe aktivitetin si shėrues alternativ. Salihu ėshtė edhe njėri ndėr themeluesit e Shoqatės alternativo-shkencore “UNIVERSI”, shoqatė e parė shqiptare qė zhvillon aktivitete nė lėmin e parapsikologjisė nė perėndim, si dhe anėtarė aktiv i shėruesve natyror tė Zvicėr.  Me 09.09.2005 ėshtė pranuar si Sanias(nxėnės) i  Mjeshtrit tė lart mistik tė shėndritur OSHO-Rainesh nė Punė tė Indijės i pagėzuar me emėr mistik:"Arpan Offering" qė d.m.th. "Ai qė jep me dashurij".Sabir Krasniqi .

QMIMI I LIBRIT:
30.-sFR ose 20.-EUR-o
(Shpenzimet postare
i bartė autori)


PĖRMBAJTJA E LIBRIT

1.Zbulimi i ujėrave nėntokėsore, i vendeve pozitive dhe nagative
me antenat “L”, me lavjerrės dhe me autohipnozė...

2. Arti i harresės…3. Kukulla e humbur, u gjet…

4. Zbulimi i magjisė sė zezė dhe shėrimi nga ajo…

5. Keqpėrdorimi i autotransit: Arsimtarja nė vend tė njėshit nė ditar, pa vetėdije, ia shėnon dysh

6. Keqpėrdorim i autotransit: Arsimtari i gjuhės tėrė orėn bėn shaka pa vetėdije …

7. Harrimi i trupit eteriko-astral nė trup tė femrės…

8. Bisedė me bimėt: Shp. flet me trėndafilin…

9. Zbulimi i magjisė sė zezė : Si Samiu dhe Muharremi gjetėn te njė mik magji tė zezė?…..

10. E ajura e fytit si eksperiment……

11. Po mė vjen ftohėt natėn, kur po bi nė odė pėr tė fjetur…12. Humbja e pėrjetimit tė kohės:
4 minuta si 24 orė…13. Harrimi i trupit eterik nė trup tė huaj: Si motra, Lulja, mbeti me trup eterik nė trupin tim fizik…

14. Shpendi nė rrezik dhe fuqia e intuitės: Mos u koll!

15. Shpendi nė rrezik dhe fuqia e intuitės: Dhėmbi do tė mė eksplodojė!…

16 . Shpendi nė rrezik dhe fuqia e intuitės: BVM, Bashkimi Vullnetar i Mangupėve..

17. Ndodhitė gjatė ushtrimeve tė projeksionit astral: Si u bėra i vetėdijshėm nė astral
kur e vura njė libėr shumė tė vjetėr mbi barkun tim.

18.Ndodhitė gjatė ushtrimeve tė projeksionit astral: Kalimi nėpėr territor tė djajv.

19. Ndodhitė gjatė ushtrimeve tė projeksionit astral:
Hyrja nė vetvete, zvogėlimi mė shumė se njė atom nė planetin e dijes.

20. Pėrjetimi nė Kopėr.

21. Pėrjetimi nė tren.

22. Pėrjetimi i ritualit tė ecjes zbathur nėpėr zjarr dhe nėpėr xhama.

23. Pėrjetimi nė mikrokosmos: Pleksus solaris-i te sejantologu, Rikardo Regacio…

24. Rritja dhe zvogėlimi i astralit – zvogėlim dhe zmadhim deri nė infinit.

25. Si dervish Destani na shpėtoi tė gjithėve prej fatkeqėsisė…

26. Posthipnozat e ndryshme…

27. Shkaktimi i njė senzacioni nė njė kurs tė zhvillimit psikik.28. Si e shėrova Lulen prej zorrės qorre?

29. Si ma mundėsoi Un-i i vėrtetė qė ta pėrjetoj trupin e parė, trupin e dytė dhe pafundėsinė?…

30. Udhėtimi nėpėr drunj dhe bimė.

31. Pėrjetimi i njė reinkarnimi si femėr…

32. Frika gjatė ushtrimeve spirituale: Kush ma ngjiti pėr fyti nė anėn tjetėr?…

33. Harrimi i emrit personal e tė tjera…

34. I dehur vetėm me ujė tė zakonshėm …

35. Si e regresova Lulen deri para lindjes…

36. I vdekuri nuk dinte qė ka vdekur…

37. Italiani donte qė me dhunė t'i grabiste notat muzikore, tė cilat pas 100 vjetėsh do ta mahnitnin botėn …

38. Identifikimi me elemente kosmike dhe me Diellin…

39. Udhėheqėsi shpirtėror mė kėshillon.

40. Mbrojtje. Kur shkuam tė kėrkojmė gurė tė murmurimės - ēka i ndodhi Samiut kur deshi tė ma shqyejė me brisk astral trupin eterik?……

41. Ēka mė ndodhi nė bjeshkė tė kristaleve dhe nė majėn e Lybetenit?…

42. Si luftova kundėr tė keqės dhe si erdhėn Shenjtėrit pėr ndihmė ?…

43. Si hyri Leta – Feta nė njė dimension kosmik ku kishte mundėsi pėr tė ndėrruar ēka tė donte nė materien fizike?...

44. Ēka pėrjetova me Diellin?

45. Si e ndėrrova ėndrrėn me vetėdije, ku mė vonė e njėjta ndodhi nė realitetin fizik?

46. Si hyra nėpėr njė tunel tė dritės sė kaltėr, ku dola nė njė dimesion ku ēdo gjė ishte e mundshme?…

47. Si i shėruam helmet unė e Samiu dhe si e zbuluam qė ato, thjeshtė, ishin magji e zezė?…

48. Si krijohet realiteti objektiv nė jetėn tonė nėpėrmjet njė sugjestoni?…

49. Si i kam bėrė disa shėrime interesante me hipnozė?…

50. Maja (iluzioni, mosdija, hija e Zotit)51. Fjalor i fjalėve tė panjohura.