M A G J I A

 

 

Magjija e bardh dhe Magjija e zezė

 

 

Pėr magjinė e Bardhė pak flitet. Per fat tė keq duhet mir ta njifni magjin e zezė qė tė mund tė ndihmoni njeriut dhe tua hjekni magjinė e zezė. Kjo ėshtė ndihma e magjisė sė bardhė.  Duhet tė theksoi qė ju duhet tė keni pėrvojė, dije, energji, njohje qė tė ju ndihmoni njerzve.

Mos harroni se me nji mėnyr nuk ekziston fati po njerzit ate e krijojn. Sikur dikush te ju bej magji te zez menjiher fillon te ju shkoi keq dhe te zgjat nji kohė tė gjatė. Pra ai person ua don te keqen.

Shum magji te zeza perdoren te populli yn dhe keto percillen gojem goj si nji lloj tradicioni ne mes te njofshmeve neper gjenerata. Kur ti ndihmoni njeriut dhe te ja largoni magjin e zezė ai ėshtė si njė fat ku ati njeriu apo familje ia kėthen gezimin e jetės nė ftyren e tij dhe jeten e tij. Me magji te bardh njerzit i liron nga magjit e zeza, ia kthen shendetin, gruaja e sulmume nga magjit e zeza ja kthen gėzimin dhe ajo familje behet me fėmij edhe kjo ėshtė njė e mirė e madhe qė mundėson magjija e bardhė. Edhe kur e sheron nje narkoman apo nje alkoolist apo ja hjek njeriut shprehin e keqe prej pirjes sė duhanit apo ja largon njeriut shprehin qė tė luan kockė  dhe kasino edhe kjo ėshtė e mirė.

Te ne ne trojet tona per fat te mirė si te them se edhe ky nuk ėshtė fat, perdoret magjija e zez primitive se sikur te perdorej magjija e zez profesionale kishte me qenė shum ma keq per te ne.

Shum njerz mashqi apo femra, mund te them ma shum femrat e perdorin magjin e zezė te ne thuaja 99%, te cilet prej gjelozisė qė kan ndaj tjetrit shkoj dhe e bejn kundershtarin si ta quej impotent si mashkull njashtu femer dhe ndikojn ne fatin e tyre. Krejt kjo mund te sherohet me magji te bardhė. Shum magji te zeza shkaktojn frigė apo fobije tė ndryshme dhe halucinacione te kėqija, si frigė nga vdekja, nga ekzistenca thuaja nga ēdo send.

Duhet shum lutje dhe rituale qė tė largohet magjija e zezė, shum her ėshtė e nevojshme qė tė behet ndonji hajmali apo ma te fuqishem qe jan Talismanet qė tė mbrohet dhe te pastrohet ai person, mbrojtje pėr shpi, per dashurij, pėr punė, pėr fėmijė mvarsisht prej problemit qė ka personi.

Magjija e bardh jo vetem qė tė ndihmon me hjek magjin e zez por edhe te mbron kundra ēdo magjije te zezė qė ajo ma mos tė pėrsėritet. Ēdo largim i magjisėsė zezė ėshtė individual mvarsisht prej problemit. Asnjiher nuk ėshtė e njejtė, ka raste qė pėr tu mbrojtur nga magjit perdoret fotografija e atij personi dhe perdoren rituale te ndryshme dhe lutje tė ndryshme dhe ne ket menyr ju ndihmohet njerzve. Ndonjiher duhet mu pregadit uji special me lutje dhe rituale qė personi qė ka magji tė zezė te i ndihmohet. Kur personi mbrohet prej te keqes te ai person shum te mira i ndodhin, ose ruhet qė mos te bej ndeshje, ose ne pun i hec puna mbar ne pun mos te gaboj ose ju kthehet harmonjija ne mes partnerve.

Shum mirė ėshtė qė tė jeshė magjistar i bardhė. Magjistari i bardh i Beson Zotit dhe punon per te mir te njerzve. Kurse Magjistari i zi nuk beson ne Zotin po i beson Satanes dhe forcave te errta te tina.

Magjistari i bardh beson se ka bot tjeter dhe pas vdekjes e din ku shkon nese ban keq e per ket ai kursesi nuk ban keq dhe se perdor magjin e zezė. Magjistari i zi nuk i njef te gjitha se me ber mi njoft qka e pret pas vdekjes kurr nuk e kishte perdor magjin e zezė.

Magjija e zezė pėrdoret qė dikush te lendohet, ti bej keq personit te caktuar dhe familjes sė tina. Shum njerz pyesin pse bash mu  me kan ba magji te zezė kur i kam ndihmuar te gjthve. Pergjigja ėshtė shumė e thjesht dhe e kjartė. Dashurija, mbrapshtija, urrejtja, suksesi, inati, fati i kujt do njeriut i pengon njerzve qė bajn keq qė dėshirojnė dhe mundohen jeten e vet ta bajn te lumtur, por deshirojnė qė tė tjerve tė ju shkaktojn keq dhe shpesh ju bin fatkeqėsij te medha. Fatkeqėsisht qė kėso njerz ka. Me magjij te zezė nuk luhet sepse kur largohet magjija e zez menjiher ai person qė e ka ba magjin e zezė i kthehet si bumerang mbrapa ne trup te tij. Ēka mbjell korrish thot populli. Asht mir me i njohur simptomet e magjisė sė zezė para se te bahet von. Shpesh magjija e zezė e shkatrron shendetin, jep diagnoza te rrejshme, personi gjithnji e ma keq e ndin veten. Shpesh her simptomet jan nervoza, shtangimi i ftyres, rrehja e zemres, kokėdhimbja, mundim, te fikėt, si dhe ndrrimi i shpejt i disponimit dhe depresioni. Magjija e zezė ėshtė shkak i shkatrrimit tė familjes, fėmijet dalin nga dora , lazdrohen, pin alkool, behen narkoman dhe sjellje jo morale. Magjija e zezė jeten ua ban ferr, ēdo lloj fatkeqėsije dhe per fat te keq edhe e sjell vdekjen e  dikujt.

Nė rituale bėhen kurban edhe shtazėt, mirren flokėt, shfrytzohet mjalta pėr me e lidhur mashkullin, ēka mundet me qenė shumė e rrezikshme pėr shėndet. Disa thojnė se ka pi zhive(e cila ėshtė shumė e rrezikshme pėr shėndetin njashtu ajo mund ta mbyt njeriun). Ky termin mund te quhet magji e zezė, nemė tė cilen njerzit ua qesin tė tjerve, nė kafe, ēaj, sok uji etj... Veni re te personat tė cilet keto i shfrytzojnė. Keni me vrejtur edhe vetė qė te disa persoa nė shpi apo banesė ju bėhet keq, apo ju mund ta ndieni veten keqė dhe tė pa forcė. Pėr fat tė keq ka njerz me sy tė kqij qė mund tė bien tė msyesh, ata ėshtė mjaft veq me tė shiquar njiherė dhe pas nji kohe tė caktuar do tė ju ndodhė ndonji e keqe apo baksuz apo punėt dot ju shkatrrohen. Shkallėt janė simbol i sukseseve nė punė. Njerzve tė cilėve ju pengon qė ju jeni me pare apo financa i fortė shumė lehtė munden me ua shkatrruar punėn, paret dhe tė gjitha gjerat tjera duke e pėrdorur magjinė e zezė.