Pastrim i Melqisė dhe Strajcės sė Vnerit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Pastrimi i Melqisė dhe i Idhzės (Strajca e vnerit) prej gurve tė Idhzės ėshtė njė nga masat efektive ma te randėsishme, pėr ta pėrmirsuar gjendjen shėndetsore.

Pėr pastrimine Mėlqisė ėshtė e nevojshme 6 ditė parapregaditje, e pėrcjellur prej 16-20 orė tė pastrimit aktual.

          Pėr ti hjekur gurėt e Idhėzės, janė tė nevojshe kėto hargje:

 

-Lang Molle: 6 X 1  Liter

-Krypė tė Idhėt: 4 lugė tė bukės me i qitur nė ¾  Liter uij (800 ml)

-Vaj Ulliri, ftoft i shtrydhur (i pa vluar): 125 ml

-Ose Grapefruits (ma te mira jan roza te kuqe), ose Limana taze dhe Portokalla tė kombinuara : mjaft me i mbushur nje got 2/3+ 2/3= ¾. Pra gjysen me lang limani e gjysen tjeter me lang portokalli, ku bahen gadi nje liter(pra minus nji gotė-750 ml).

 

Nė qoftė se nuk mund ta pini langun e greipfrutit, ose  ju vjenė si mundim kur ta pini, mundeni ta zavendsoni tė njejten sasi tė langut te limonit dhe te portokallit te shtrydhura taze me dorė. Ndikimi ėshtė i njejt si me graipfrut.

 

Parapregaditje:

 

Pine njė liter lang molle nė ditė dhe ket me rregull 6 ditė pa ndėrprerė (ju mund tė pini ma shum lang molle nese mund ta pėrballoni ate). Thartira e molles qė gjendet nė langun e Mollės i zbut gurėt e Idhėzes dhe te Melqisė dhe i lehtson e i zbut kanalet ku dalin gurėt e Idhzes dhe tė Mėlqisė. Langu i Mollės e ka njė ndikim tė fort tė pastrimit. Njerzit e ndishem munden me pas frymje tė barkut, ndonjiher edhe munden me pas barqitje pėr shka tė ditės sė parė tė terapisė. Barkėqitja zakonisht ėshtė shkaku i langjeve tė bllokuara tė idhzės, tė cilat prej Mėlqisė dhe strajcės sė Vnerit dalin shlirshėm jasht nėpėr kanale deri nė nėn Lukth-zorrė ( kėtė e njef nė bazė tė ngjyrės sė verdhė nė ngjyr kafe).

Efekti i shtrydhjes sė langut tė mollės ndihmon me i hapur kanalet e strajcės sė Idhzės. Nė qoftė se kur e pin langun e mollės ju vjen ndjenj e keqe, atėher mundeni langun e mollės me e pėrzi me uij. Pine langun e mollės ngadal gjat ditės duke e ndar nė pjes, apo me got ndėrmjet ngranjes se ushqimit mos e pini langun e mollės gjat bukės, pini langun e molles 2 or para buke dhe 2 orė pas buke dhe gjitha ashtu mosė e pini nė nė mbramje. Langu Mollės nukė llogaritet si zavendsim i pirjes sė ujit (sepse langu i mollės ėshtė si mjet ndihms sherues).

 

Vėrejtje :

 

Preferone qė langu i mollės tė jetė biologjik, pa kemikalje dhe qė ēdo markė e langut tė mollės nė shitje mund tė pėrdorėt pėr pastrim, njashtu edhe koncentrati i langut tė mollės.

 

 

 

Rekomandimi apo Kėshilla pėr Dietėn:

 

Pėr shkak tė pregaditjės sė pėrgjithshme pėr pastrimin e Mėlqisė, duhet qė ju kursesi mos mos tė i pėrdorni kėto gjėra: gjanat e ngrira duhet tė ju largohuni (si ushqim njashtu edhe pijet e ftofta). Kėto gjėra e ftofin Mėlqinė dhe e zvoglojn shkallen e pastrimit tė Mėlqisė. Tė gjitha ushqimet dhe pijet duhet tė janė tė nxehta apo tė vokta, sė paku sa temperatura e dhomės. Pėr ta pregaditur Mėlqinė pėr pastrim duhet tė i shmangeni tė gjtha gjanat ushqimore me prejardhje nga shtazėt, produktet e qumshtit dhe ushqimet e pėrzhitne e tė yndyrosura. Ju duhet tė merrni ushqim nomal nė vete, mos me ngran pėr sė tepėrmi.

 

Koha ma e mirė pėr pastrimin e Mėlqisė:

 

Koha ma e mirė dhe ma e pėrshtatshme kishte me qenė fundi i javės, pa strese dhe kur keni mė shumė kohė qė tė jeni nė qetsi. Edhe pse pėr pastrimine Mėlqisė mundeni me pėrdorė ēfar do ditė e javė qė tė jetė. Mir ėshtė te bėhet pastrimi i Mėlqisė kur hana shkon duke ra. Dhe ate 6 ditėt e fazė pregaditse tė dietės, mundet 5-6 dit para hanės sė plotė mundeni te ja filloni terapisė.

 

Nėse merrni medikamente:

 

Nėse keni mundėsij me i zvoglu marrjen e tabletave gjat pastrimit tė Mėlqisė,si vitamina apo tableta qe e zavendsojnė ushqimin, tė cilat apsolut tė pa tjetersushme qė jan (vetėm tabletat e domosdoshme mund ti merrni. Ėshtė me randėsij qė mos ta mundoni Mėlqinė. Duhet rregullisht ti pastroni Zorrėt( ta kryni jasht qitjen), pra sa her qė keni nevoj te bani nevojen e madhe duhet menjiher ta kryni ate. Pastrimi i Zorrėve ndihmon shum qė ato 6 ditėt e parapregaditjes sė pastrimit tė Mėlqisė ti largon mundimet nėse ju paraqiten dhe ato i zvoglon nė minimuim.

Ēka duhet ato 6 dit tė parapregaditjes sė pastrimit tė Mėlqisė dhe ate (diten e fundit me lang Molle) tė veproni: Nėse keni nė mėngjes urij, hane njė mengjes tė leht si p.sh. gjėra te nxehta nė fushen e drithrave apo brumeve. Largoni te gjitha sheqernat dhe apo gjerat me sheqer, bibernat, tamlin, tlynin, yndyren, jogurtin, djathin, mishin, vezet, arrat, gjėrat e perzhitne, gjerate ftofta, apo farnat etj. Pemėt dhe langjet e pemve ato mund ti pėrdorni. Pėr drekė hani perime te zime me oriz te bardh, i njelmosni pak me kryp te paster deti te pa rafinuar(nese keni). Po e pėrserisim:  mos hani albumina (vezė), si tlyn, margarin apo vaj, perndryshe per shkak tė pastrimit tė Mėlqisė keni me ndi veten sėmurė. Mos pini as mos hani mė, pas ores 2 tė natės( pėrveq ujit), per ndryshe nuk keni me i hjekur gurt nga Melqija. Pėrcillne sakt planin qė vjen ma posht nė mėnyr qė tė ja arrini suksesit te plot pėr pastrimin e Mėlqisė.

 

 

Pastrimi aktual i Mėlqisė

 

Nė mbramje

 

 

Ora 18.00:

 

Merrni 4 lug te gjelles me Kryp tė idhėt dhe qitni nė ¾ nė uij tė filtrum me njė bokall (gadi nji liter). (Krypen e idhėt mund tra bleni ne apoteka bujqsore apo drogerijė). Kjo i ka 4 parcione-4 gota nga 200 ml.pra nė ¾ ne litrit. Pini tash 2 parcionet para. Nėse ju vjenė idhėt merrni pakė uij e shperlani gojen dhe e pini qė ta largoni shijen e idhėt.

Rroli kryesor i Krypės sė idhėt ėshtė qė ti hapė kanalet e strajces sė Idhėzez apo Vnerit, nė mėnyr qė gurėt tė shkasin leht e te dalin jasht pa vėshtėrsijė. Dhe ma tutje Krypa e idhėt i pastron kanalet e mbeturinave te cilat mund ti pengojn guret e melqis te dalin jasht pa problem. Ndodh qė mund te keni pak barkqitje.

 

Ora 20.00: Tash pine 2 parcionet e fundit pėrzirjen me Krypė tė idhėt.

Ora 21.30: Nėse nuk keni pasur jashtėqitje dhe nese mbrenda 24 orėve nuk e keni bėrė pastrimine Zorrėve, merrne dhe pini ujė mjaft dhe jashtqitja ka me filluar.

 

Ora 21.45: Tash lani Grapefruites(ose Limonat dhe Portokallat). Shtrydhni me dorė dhe largoni mishin e fryteve prej langut ose kullone atė lang pemėsh. Me kėtė shtrydhje arrini ¾ (750 mililitra) e langut te pemėve (Liman dhe Portokall) dhe shtonja edhe 125 mililiter vaj ulliri (i shtrydhur ftoft-pa vėluar) ne njė shishe ku mund ta mbyllni, dhe filloni me e tund perafersisht 20 her deri sa langu te bahet si ujė. Kėtė pėrzimje pine nė ora 22.00. Nese keni nevoj me shku ne wc ateher mund kėtė tretje me lang limoni e portokalli dhe me vaj ulliri me pirė edhe pas 10 minutave, pas ores 22.00.

 

Ora 22.00 :

 

Qendroni nė kėmė para krevatit tuaj (mos uli) dhe pine at lang qe e keni pregadit, ma se miri ėshtė ta pini pėrnjiherė. Disa njerėz e pinė me fyshta tė plastikės. Nese ka nevoj pas ēdo gėlltitje qė e banė, mundesh pak mjalt ne gojė me marrur pėr shkakė tė ndreqjes sė shijės. Shumica e njerzve nuk kanė kurfarė problemi qė ta pinė atė lang pėrnjėherė. Pine atė pėrzirje mbrenda 5 minutave ( vetėm njerėzit e sėmurė e tė vjetėr munden me e pirė kėtė tretje brenda 10 minutave, pra ma ngadal). Si ta pini krejt kėtė tretje BINI MENJIHER NE KREVET! Kjo ėshtė shumė me randėsijė qė ti lejoni shlirshem gurėt tė dalin jashtė. Shkymne driten dhe shtrihuni rrafshė nė shpinė me 2 jastekė nėn kokė. Koka duhet tė jetė e ngritur ma  lartė se barku. Nėse e ndieni veten jo aqė mirė, kthehuni nė anėn e majtė me trup, mblidhni gjunjėt deri mbi bark. Nė kėt gjendje qendroni sė paku 20 min nė qetsi apsolute, dhe tentoni qė asė pak mos te flitni ! Mbane vemendje nė Melqij, ndoshta do ti ndieni lėvizjen e gurėve tė Melqisė dhe gurėt e Idhzės ti ndini si po levizin nėpėr kanale. Ju nukė keni me pasur dhimtė, sepse Magneziumi i cili gjendet ne Krypen e idhėt i mbanė tė hapura kanalet e Idhzės dhe i banė te levizshme, njashtu dhe langjet e Idhzės tė cilat sė bashku me gurėt dalin jashtė dhe  daljet e kanaleve tė Idhzės i lyn dhe i banė tė rrėshitshėm. Nėse ėshtė e mundur fleni. Nese natėn keni nevojė pėr WC atėherė kryene kėtė. Shiqoni nė tualet kur ta kryni nevojėn e madhe mos janė duke ardhur gurėt nga Mėlqija dhe Idhėza (gurėt qė dalin mbi uij nė formė si tė ngjyres sė gjelbert nė tė mbyllėt ose verdhė apo ngjyr kafe). Ndodhė qė dikush qė natėn apo nė mengjes tė i vjen pak mundim, kjo ndjenjė vjenė pėr shkak tė daljės sė shpejtė tė gurėve te Melqisė dhe daljes sė toksineve (helmeve) prej Mėlqisė dhe Idhzės sė Lukthit. Kėt dalje e mundėson shtypja e Vaji i Ullirit dhe langu qė e keni pi ma heret ku kthehet direkt nė Bark. Mundimi nė mėngjes fillonė menjėherė tė largohet.

 

Nė mėngjes

 

Ora 6.00 deri nė ora 6.30 min.

 

Pas zgjimit pine tretjen 3-gota prej ¾  me Krypė tė idhėt (pra 3 gota- 1 gotė me krypė tė idhėt me 200 ml). Mos harroni mosė e pini tretjen me krypė tė idhėt para orės 6 tė mėngjesit (nėse jeni shum tė eshtė pėr pije, atėherė  pine para tretjes me kryp tė Idhėt, njė gotė me uij tė vokėt apo nxehtė aqė sa mund ta duroni). Qėndroni nė qetėsij dhe meditoni. Nėse jeni i lodhur mund tė bini nė shtrat, edhe pse mir kishte me qenė nėse mund tė qendroni nė anen e majtė ratė me trup. Shumica e njerėzve e ndin veten mirė dhe ata i bėjnė disa ushtrime tė lehta trupore, si Jogė etj.

Nė ora 8.00 deri nė ora 8.30 min: Pine porcionin e fundit tretjen me Kryp tė idhėt.

Nė ora 10.00 deri nė ora 10.30 min:  Tash mund tė pini lang te pemėve. Pas gjysmė ore mė vonė mund  tė i hani 2-3  copa pemė taze. Pasė njė ore mė vonė mund tė hani normal (por diēka lehtė). Deri nė mbramje apo nė mėngjes ju duhet ta ndieni veten „normal“, dhe njė pėrmirsim tė dukshem. Ditėn tjetėr hani mėngjesin, drekėn dhe darkėn diēka te lehtė. Mendoni nė atė se Mėlqija dhe Idhėza e juaj e kanė kryrė njė operacion pa kurfar ndikimi Kunderindikativ.

 

Rezultatet qė ju mund ti pritni:

 

 

Nė mėngjes, ndoshta deri pas dite, pas pastrimit tė Mėlqisė mund tė keni barkėqitje si uij. Kjo barkėqitje dotė jetė me gur tė Idhėzes me pėrzirje tė ushqimit qė keni ngranė, dhe ma von veten gur qė dalin jashtė tė pėrzirė me uij. Shumica e gurėve tė Idhėzės janė si me ngjyrė tė gjelbėrt nė tė verdh dhe ata gurė notojnė mbi uij nė tualet, sepse ata gur pėrmbajnė nė vete tretje tė Idhzės. Gurėt munden me ardhur edhe me ngjyr si tė gjelbėrt nė tė errėt, munden me qenė tė shėndritshėm si gur tė qmueshėm. Vetėm tretja e Idhėzės prej Mėqisė e ka kėtė tretje dhe kėt formė qė ngriten mbi uji. Guret e shėndritshėm janė gur tė rinj qė janė formuar. Gurėt e perzirė me ngjyrė tė zezė janė tė vjetėr. Disa janė tė mėdhenjė, e disa, tė vegjėl deri nė 2-3 centimetėr tė matur pėr sė gjati. Munden me qenė shumė gur, ndonjėherė me qindra gur me lloj lloj ngjyrash dhe formash. Vėni vėmendjen te gurėt e bardh dhe tė pėrhimėt, disa gur tė tillė munden me jashtėqitje me u fundosur nė tualet. Kėta gur janė gur tė gelqerosur  tė Idhėzės, te cilat prej strajcės sė Idhzės rrjedhin dhe janė me njė masė tė grumbulluar me mmasė tė lartė tė helmuara me vetem njė sasi tė vogėl tė Kolesterinit. Tė gjith gurėt e gjelbėrt dhe tė verdhė janė duke i faliminderuar ndikimit tė langut tė Mollės tė butė si gėlqere. Ata kanė me u dukur si njė shtresė me ngjyrė tė bardhė ose me ngjyrė si  tė perhimėt si « Shkum » keni me i parė duke notur nė tualet mbi uij. Shkuma pėrbahet prej kristaleve tė Kolesterinit prej miliona kristaleve me ngjyrė tė bardhė e me kande te mprehta, ato shum leht mund ti lėndojnė kanalet e Idhėzės kur tė dalin jashtė. Kėta gur me i qitur jasht organizmit ėshtė shumė me randėsijė tė madhe. Tentoni qė ta vlersoni pėrafersisht numrin e gurėve te till qė dalin jashtė. 

Te  ankesat si dhimbje trupore, p.sh. te strajca e lėngut tė nyjeve, dhimėta e shpinės, alergjitė apo problemet tjera shėndetsore me kohė tė gjatė me i kuruar dhe sėmundjet e reja me i mundur apo sheruar, ėshtė me rėndėsijė qė tė gjithė gurėt e Idhėzes dhe Mėlqisė me i larguar e qitur jasht trupit fizik.

Kjo nevojė e kėrkon sė paku 6 pastrime tė Mėlqisė, me largėsijė prej 2-3 javėve, apo nė interval prej nji muaji tė cilat mund ta bani pastrimin e Melqisė dhe tė Idhzės. Mos e bėni pastrimin e Mėlqisė nė interval tė shkurtėr. Nėse kėt pastrim nuk e bėni aqė shpeshė, ju mund tė leni pakė ma shum kohė nė mes te nje pastrimi.

Ma mė randėsij ėshtė qė ju duhet ta vėreni qė: Kur ta keni filluar njėherė me pastrim tė Mėlqisė, ma mos e ndėrpreni kursesi atė, deri sa te gjitha gurėt e  Idhėzės dhe Melqisė tė largohen pėrgjithėmonė. Nėse e leni Mėlqinė pėr njė kohė tė gjatė pa e pastruar (3 muaj apo mė gjatė) munden me ju ardhur vshtersi shum tė mėdha, ku mė nukė mundė tė filloni me pastrim tė Mėlqisė mė. Mėlqija nė tėrsijė pasė pastrimit tė parė fillon shumė anė tė Mėlqisė me pastruar dhe ju keni me e dalluar menjiher pėrmirsimin tuaj, ndonji herė edhe pas disa orėve pasė pastrimit. Dhimtė largohen (nėse keni pasur), energjija ngritet dhe qartsija shpirtrore ka me u pėrmirsuar dhe shpejt ka me u dalluar ajo gjendje e kjartėsisė. Megjithatė pas pak ditėve gurėt prej pjesės sė mbrenshme tė Mėlqisė nė drejtim tė dy daljeve kryesore tė Idhėzės fillojnė me rrshitur dhe mundimet e vjetra shėndetsore munden pėrserij tė dalin nė sipėrfaqe. Ju mund tė befasohi sepse pėrmirsimi te ju ishte shum i shkurt. Po kjo tregon vetem qė ende kanė mbetur gurėt prej Melqisė pa dalur jasht, tė cilat po presin qė me pastrimin tjeter tė dalin jasht. Megjithatė forcat Vetėsheruese tė Mėlqisė nė vazhdim pozitiv tė pastrimit ne menyrė tė lartė e drastike me u rritur. Gjat daljes sė gurėve tė vegjel qė janė me qinda e mija qė dalin prej kanaleve tė Idhėzės e Mėlqisė te cilat lėvizin nėpėr kanale, pastai edhe gurėt e mėdhenjė qė dalin dhe pastaj pas kėsajė dalje prapė mundeni te keni mundime si p.sh. kokėdhimbje, dhimbje tė shpinės, dhimbje tė veshėve, probleme me tretjen e ushqimit, tė ajurit e barkut apo mbushjės tė barkut me uij, nervozitetin, frigėn etj. edhe pse kėto mundime janė shumė ma tė vogla, munden me qenė se sa para pastrimit tė Mėlqisė. Nėse nuk dalin ma gurėt, kjo ndodhė pas pastrimit tė 6 ose 8 tė Mėlqisė ( nė raste tė rana mundeni e bėrė pastrimin e Mėlqisė edhe ma shum se 10-12 her ku munden me qenė ato tė pa tjetersushme). Pas kėsajė mundet me ndodhur qė Mėlqija e juaj tė jet me nji gjendje shumė te mirė shėndetsore. Po megjithatė, ėshte e kėshillueshme  qė pastrimi i Mėlqisė pėr ēdo 6 muaj, ta bėni pastrimin e sajė. Ēdo pastrim i Mėlqisė i jepė Mėlqisė njė shtytje pėrpara dhe i pastronė toksinet tė cilat ndėrkoh janė grumbulluar nė te.

Vėrejtje: Mos e vazhdoni pastrimin e Mėlqisė nėse jeni sėmurė akut, edhe vetem nje ftohje e vogel nėse gjendėt te ju, po nėse jeni sėmurė kronik, e atėherė pastrimi Mėlqisė ėsht njė nga marrjet e masave tė domosdoshme, pėr sherim tė cilėn duhet menjiher tė filloni pastrimin e Mėlqisė.

 

Me randėsijė! Ju lutėm tė jeni tė kujdesshėm :

 

 

Pastrimi i Mėlqisė ėshtė nje nga sherimet ma te lira dhe ma efikase e marrjes sė masave qė ta ktheni pėrsėrij shėndetin tuaj tė plotė. Nuk ka kurfare rreziku nėse i pėrcillni tė gjitha kėshillat e dhanura. Ju lutem merrni te dhanunat e  ardhshme shum me seriozitet. Ka shumė njerėz qė receptin e pastrimit tė Mėlqisė e kanė bėrė dhe tė cilin e kanė marrur prej shokve apo diku tjeter si nė internet( prej njerėzve pa pėrvojė tė gjatė) e kanė marrur dhe me ketė kanė shkaktuar shumė komplikacione vetes tė pa nevojshme. Ata nukė kanė pasur njohuri tė plota, si me i perdorur receptin dhe si fungcionon dhe kan menduar se qitja e paster dhe e njihertė e gurve nga Mėlqija do tė mjaftoi.

Ndoshta disa gur tė Mėlqisė do tė mbesin nėpėr qoshe tė zorrėve. Ata gur mund tė hiqen lehtė me pastrimin e zorrve. Ky pastrim mund tė bėhet zakonisht pas ditės sė dytė apo tretė tė pastrimit tė Mėlqisė. Nėse disa gur tė Mėlqisė jesin nė zorrė mundė tė shkaktojnė kallje, apo infekcione, ose kokėdhimbje ose dhimbje tė barkut ose me i nxitur gjandrrat tiroide. Kėta gur mund tė bėhen si burim i njė infekcioni nė trup. Nėse nuk keni ne afėrsi njė terapeut me Colon-Hydroterapi ateher mund ta merrni njė kafe ta pini dhe ujė pas kėsaj. Kjo nuk garanton qė tė gjitha gurt prej zorrėve tė dalin. Nės nuk keni tjeter terapi, atėher merrne njė lugė tė qait me kryp tė idhėt i shkrirė me njė gotė me uij tė nxehtė dhe kėtė e pini. Kjo ka me ua larguar gurėt e mbetur nėpėr zorrė.

Domethanja e pastrimit tė Zorrėve dhe tė pastrimit tė Veshkėve: Megjithqė me pastrimin e Mėlqisė vetvetiu mundė tė qonė te rezultati dramatik mundet met qu deri pastrimi ideal pas njė pastrimi tė Zorrėve dhe pastrimit tė Veshkės nė kėtė radhitje. Me pastrimin e Zorrėve bėhet edhe pastrimi i gurėve tė Mėlqisė prej Zorrėve dhe ate nė mėnyrė tė lehtė, dhe ate prej Zorrės sė trashė tė cilat dalin leht jasht trupit.  Dhe pastrimi i Veshkėve bėhet me sigurij qė kėto ėshtė me randėsij jetėsore pėr organevet e helmuara. Ky pastrim nuk bėhet nėpėr mesė tė Mėlqisė,toksinet dalin toksinet tė lira nga organet e ndryshme. Megjithatė, nėse mė parė nuk keni pasur (si gurt nė veshkė, kallje tė Veshkve etj...) ju mund simbas radhės Pastrimin e Zorrve-Pastrimin e Mėlqisė pėr pastrimin e Zorve tė shkoni ma tutje.

Qendroni tė sigurtė qė pastrimin e Veshkėve ta bani nė njė stadium tė ma vonshėm. Pėr ndryshe ju mund qė 2-3 ditė pas pastrimit tė Mėlqisė ta pini njė gotė me qaj pėr pastrimin e Veshkėve. Pėrcillene udhėzimin sikur te pastrimi kryesor. Njerzit qė e kanė zorrėt shumė tė mbyllura, ose qė nė tė kaluaren shum kanė hjekur prej mbylljes sė Zorrve, duhet qė pas pastrimit tė parė tė Mėlqisė sė paku 2-3 pastrime tė Zorrve me i bėrė. 

Edhe  nji herė qė ta pėrkujtojmė: Ėshtė shumė me rėndėsijė, qė brenda 3 ditėve pas pastrimit tė Mėlqisė ta bėjnė pastrimin e Zporrėve. Larja e gurėve tė Mėlqisė prej Mėlqisė dhe strajcės sė Idhzės munden qė disa gur dhe toksine tjera produktetė mbeturinave nė zorrė tė jesin nė to. Ėshtė themelore dhe shumė me rėndėsijė pėr shėndetin e juaj qė kėta gur pėrfundimisht ti largoni!

 

Probleme me pastrim tė Mėlqisė:

 

 

 

Nėse nukė mund ta pėrballoni langun e Mollės: Nėse  pėr ndonji arsye nukė mundė ta pėrballoni pirjen e langut tė mollės, mundeni qė at lang tė mollės ta zavendsoni me kėto bimė apo qajna: (Latinisht: Lysimachia Christinae Herb, pastai herba lysimachiae, Apiacea-kėto pėrzihen dhe bahen si njė tinktur sė bashku dhe bėhen 250 ml). Thartirat e Mollės nė langun e Mollės i liron Gurt e strajcės sė  Vnerit dhe ata gur i bėnė tė butė qė tė dalin mė lehtė. Ato bimė qė i permendėm ma lartė dhe ato e lujnė njejt rrolin e langut tė Mollės  dhe ti zbusin guret dhe ti pregadit me dalur jashtė. Me kėto bimė sherimi zgjat ma gjatė. Preferohet qė doza e Tinktures tė qitet me njė lugė tė ushqimit (pėrafersisht 15 ml) njėher nė ditė nė bark tė zbrazt. Pihet pėrafersisht 30 min para ushqimit. Kėtė Tinktur mund ta perdorni gjatė  8-9 ditėve para se me filluar Pastrimin e Mėlqisė.

 

Nėse e keni tė sėmurė Strajcen e Vnerit ose ajo ju ėshtė hjekur me operacion !

 

 

 

Nėse e keni tė sėmurė Strajcen e Vnerit ose ajo ju ėshtė hjekur me operacion, ju duhet ta perdorni njejt at qajin (Lysimachia Christinae Herb), pra vetem kėtė bimė si qai mund ta pėrdorni dhe ate rresht 2-3 javė para se me filluar pastrimin e Mėqisė, pėrafersisht njė shishe. 

 

 

 

Nėse duhet tė heqni dor prej pirjes sė Langut tė Mollės:

 

Ka disa njerėz qė qė sasinė qė duhet pirė me lang tė mollės pėr parapregaditje tė pastrimit tė Mėlqisė kanė probleme, tė cilet per kėtė aspak nuk dinė. Kėta janė njerz qė e kanė Diabetesin, sheqerin qė e kanė tė ulėt, infekcione (Kandida), Kancer, Probleme me bark. Nė kėso  raste munet qė  langun e Mollės nėpėrmjet thartirave tė mollės me i zavendsuar nė forma tė kapsullave. Parapregaditja bėhet aqė gjatė njejt sikur ta pinė aqė gjatė langun e Molles (pra 6 dit parapregaditje) pra ne njė gotė me 200 ml lang molle.  Kurse nėse merrni thartir tė Mollės si tham mė lartė si zavendsim i langut tė Mollės, merrni nė 2 gota me uji tė nxeht nė sasi tė vogla nė ditė dhe pihen.  Mundė tė pėrdorni tjetėr alternativ apo mundsi qė e zavendson langun e Mollės. Kjo ėshtė thartirė e mollės nė pluhur tė pastėr e jo me kombinume tjera si me magnezium etj. kėtė mund a bleni (ndoshta mund te gjeni ne apoteka ose apoteka bujqsore apo bio shitoreve dhe ne internet me porosit pluhur i cili ėshtė i lirė me e blerė).

 

 

Nėse pastrimi i Mėlqisė nuk bjen ezultate tė duhura,

 

Nė disa raste, dhe ato shumė tė rralla, nėse nuk keni suksese nė pastrimin e Mėlqisė ma posht dot gjeni se si ti merrni disa masa kundra kėsaj dhe pėrēka nuk ka funcionuar si duhet ky pastrim:

1. Ndoshta kjo ka ndodhur pėr shkak tė njė pengese qė ekziston nė kanalet e Mėlqisė nėpėrmjet gurve tė Mėlqisė tė cilat kanė dashur tė dalin dhe kanė mbetur nė ato kanale pėrshkak qė edhe langu i Mollės nuk ka fungcionuar. Bima „Gentiana Kineze“ ndihmon qė kėtė mbyllje tė kanalit ta nderprej dhe ti zgjaron kanalet dhe pastrimin e Mėlqisė, ta pregaditė Mėlqinė pėr pastrim. Kėtu mundė tė pėrdoret edhe Tinktura(Lysimachia Christinae Herb) si bari pėrdoret dhe pihet si u shkru mė lartė. Kėtu tė gjitha reakcionet jo tė kajshme zhdukem brenda 3-6 titėve. Kėtu mundė tė pėrdorni me uij tė nxehtė tė jonizuarr si te pastrimi i Zorrėve.

 

2. Nėse ju e keni kuptuar se pastrimi i Mėlqisė nukė ėshtė pėrzjellur si duhet. Nėse e keni lanė anash dhe nuk e keni pėrdorur saktė dhe e keni lėshuar vetėm njė pikė pa e bėrė tėrsisht receptin, ose e keni ndrruar dozimin, apo kohen nuk ekeni pėrcjellur, mundet tė ju sjellė te njė Mossukses te pastrimi i Mėlqisė. Te disa njerėz pastrimi i Mėlqisė fungcionon nėse sė pari ėshtė bėrė pastrimi i Zorrėve. Shkrumbet dhe Gaset nė Zorrė i pengojnė Vajit dhe pėrzires sė Langjev –Liman dhe Portokall te Trakti i Barkut dhe i Zorrėve qė mos tė ndodh kjo. Ma e mira kohė pėr pastrimin e Zorrėve apo njė metodė alternative ėshtė kur ju e bani vet ditėn e Pastrimit tė Mėlqisė.

 

 

 

 

Kokėdhimbja dhe Mundimi pasė pastrimit tė Mėlqisė

 

Kjo ndodhė kur gjat pastrimit tė Mėlqisė nuk jan dalur tė gjithė guret jasht prej Mėlqisė dhe trupit. Disa toksine apo helme munden qarkullimin e gjakut me penguar dhe munden me shkaktuar kėso proble, mundime dhe kokėdhėmbje. Nė kėso rastesh  ėshtė e domosdoshme nė fund tė pastrimit tė Mėlqisė pėr shumė ditė (ose aqė gjatė sa i ke ato mundime) tė pini lang tė Mollės. Pine langun e Mollės gjysmė ore para ushqimit. Nėse dalin gurėt prej Zorrėve mė vonė ėshtė e nevojshme me bėrė pastrimin e Zorrėve me nji lugė tė qait me krypė tė idhėt dhe me njė gotė uij tė destiluar e cila edhe helmet apo toxinet i eliminon.

 

Nėse keni ndjenja se jeni sėmurė pėr shkakė tė pastrimit tė Mėlqisė

 

Nėse e keni pėrcjellur receptin e pastrimit tė Mėlqisė korrekt dhe megjithatė pėr shkakė tė pastrimit tė Mėlqisė e ndieni veten sėmurė kjo nuk duhet me qenė shkakė pėr brengosje. Ndonji herė vjen te disa njerzė qė tė kanė shumė mundim gjatė natės ose ndonjiherė edhe duhet tė vjellin. Kjo shkakohet nėpėr mes kontrakcionit tė Strajcės sė Vnerit ku langjet e Idhėzės dhe gurėt e Idhėzės vinė dhe dalin me jė shpejtėsijė, dhe vaji i Ullirit me langun e Limonit e tė Portokallit nė bark dotė shtyhet mbrapa. Nėse kjo ju ndodhė mir kujtohu se kjo gjė ka me ju ndodhur vetėm njė natė e jo ma shumė. Nėse keni ma shumė muajė dhimbje, duhet ta dini se ju janė lenduar kanalet e Mėlqisė gjat daljeve tė gurėve ku edhe kjo dot largohet  njė dit shpejt.

 

 

 

 

Kthehu te: Shėndeti